Sayfa yükleniyor... 8 Saniye kaldı.

Toplulaştırma Mağdurları, Haklarının İadesini İstiyor

Eskil'deki bir grup çiftçi başlattığı imza kampanyasıyla toplulaştırmadan dolağı mağdur olan köylünün haklarının iadesini istiyor.
Toplulaştırma Mağdurları, Haklarının İadesini İstiyor

Eskil'deki bir grup çiftçi başlattığı imza kampanyasıyla toplulaştırmadan dolağı mağdur olan köylünün haklarının iadesini istiyor.
Eskil'in Kaputaş Yaylası'ndan Hayran Çeçen'in öncülüğünde başlayan imza kampanyasıyla, toplulaştırmadan mağdur olan çiftçinin haklarının tekrar iade etmesi isteniyor. Bir dilekçe ve imza kampanyasıyla yetkililere sunulacak olan dosyaya, Eskil Belediye Başkanı Necati Belgemen, AK Pasrti İlçe Başkanı Ali Mutlu, MHP İlçe Başkanı Mustafa Güdendede, CHP İlçe Başkanı Çapan Öztürk, İYİ Parti İlçe Başkanı Yusuf Cengiz,  Ziraat Odası Başkanı İbrahim Kırlı, Merkez Mahallesi Muhtarı Zafer Yalvaç, diğer köy ve mahalle muhtarlarıyla çok sayıda hak sahibi imza attı. Hazırlanan dilekçeye imza atmayan tek kişinin Yıldırım Mahallesi Muhtarı Mehmet Altan'ın olmasıysa dikkat çekti.
Konuyla ilgili açıklama yapan Hayran Çeçen, “ Devletimiz tarafından 1994 yılında tarafımıza 33'er dekar hazine arazisi oaln yerlerden tarımsal kullanılmak üzere arazi dağıtıldı. Bu yerlerin kirasını bizler 2009 yılına kadar devlete ödedik ve o tarihten sonra da devlet bizden kira istemediği için kullanmaya devam ettik. 2018 yılındaysa toplulaştırma yapıldı ve bu araziler bizlerin elinden alınarak yeni sahiplerine tapuyla verildi bizlere de arazi verilmedi. 2019 yılında 4706 sayılı kanunun 4'üncü maddesi 12'nci fıkrası gereği toplulaştırmadan sonrada hazine arazisi olan yerler, %50 fiyat indirimiyle hak sahiplerine satılması kabul edildi. Ancak bizlerin yıllardır ekip diktiğimiz yerleri, yeni verilen sahipleri ekip biçtiği için biz bu haklardan yararlanamıyoruz. Bizler yetkililerden bu hazine arazilerinin %50 indirimle tarafımıza satılmasını talep ediyoruz” dedi.

YORUM YAZIN

Hasan köse 4 Kasım 2019

1994 aldığımız araziler 5 yıl kullandıktan sonra çürüğe çıkarıldı bir daha arazi verilmedi

CEVAPLA

0 0

Cevdet NOYAN 4 Kasım 2019

Allah razı olsun arkadaşlardan,bu işin peşini bırakmayalım. İmza için köy köy gezelim.

CEVAPLA

0 0

Yüksel köylü 4 Kasım 2019

Sebep olanlardan allah razi olsun teşekkürler.bende bir mağdur olarak çok teşekkür ediyorum siz ve gazete adına şükranlarımı sunuyorum.inşallah güzel bir sonuç doğar

CEVAPLA

0 0